czysta21 października 2007 r.
___________________________
Bywam w Afryce na wiele innych sposobów

Ciesząc się zlotem polskiej jesieni, wiodąc tak zwane normalne, zwyczajne  życie, pełni rożnych emocji i własnych spraw, myślimy o sobie samych i naszych bliskich, o naszej rzeczywistości.

I chyba tak jest dobrze, tak powinno być. Mimo, tak często żenujących zachowań polityków, żyjemy  w kraju, w którym panuje pokój.

Dziękować.

Młode pokolenie Europejczyków nad pokojem się nawet nie zastanawia, nie zaprząta sobie tym głowy. Jest tyle innych problemów i tyle przyjemniejszych rzeczy do zrobienia. Agresje można wyładować w grach komputerowych i tam pobawić się w wojnę.

 I dobrze, po co się martwić, po co myśleć o złym.

Ale chyba dobrze jest wiedzieć, pamiętać, czasem pomyśleć, zauważyć, że są takie miejsca na świecie, gdzie wojna, głód i choroby są przyczyną okrutnej jakości życia i okrutnej śmierci ludzi w tym najbardziej niewinnych- dzieci. Że gdzieś, kawał drogi stąd, kilka tysięcy kilometrów na południe żyją miliony ludzi, dla których nasze problemy są, tak błahe w znaczeniu niepojęte, małe, a nasza jakość życia  nawet ta najskromniejsza byłaby czystym luksusem. A pokój, w którym dane jest nam żyć, tam  wciąż  jest tylko marzeniem. Nasz codzienny chleb, choćby posmarowany tylko margaryną masłopodobną jest wykwintnym daniem, a nasze trudy dnia codziennego, tak niewielkie, jak ziarenko piasku.

Cieszmy się Polską i pokojem i pamiętajmy, że współczesny Świat jest jednak bardzo mały.  Patrzmy więc na niego szeroko otwartymi oczami, oglądajmy go w całości i pamiętajmy, że cała Ziemia jest naszym domem, naszą Ojczyzną i, że cierpienie ludzi w każdym jej zakątku dotyczy i nas, jest również naszą sprawą.

I nigdy nikomu, kto słabszy, inny, "gorszy" nie mówmy: "A kogo to obchodzi".

Globalna Wioska Ziemia- nasz Dom.
 

Fot. Dorota Łajło

 

R a t u j m y    D a r f u r // zerknij tu i przyłącz się.

"Darfur to piekło na ziemi, największa katastrofa humanitarna naszych czasów, pierwsze ludobójstwo XXI wieku."
                          http://www.darfur.pl
 
Living Darfur- Nagranie opowiada o dramatycznej sytuacji w Sudanie, gdzie w wyniku czystek zginęło już ponad 100 tysięcy ludzi. Nagranie jest częścią akcji "Save Darfur", wspieranej przez gwiazdy muzyki i filmu.

Piękny, prawdziwy, wzruszający filmik z Afryki z piękną muzyką a wszystko  stworzone w szczytnym celu..

 ..:: zobacz i posłuchaj Mattafix - "Living Darfur"
 

A jeśli  nie działa to można kliknąć tu i oglądać na pełnym ekranie.

<<<__________wstecz   dalej________>>>>

ps. Stronka postała w czasie oczekiwania na wyniki wyborów w Polsce. Tak więc myśli błądziły tu, po Polsce i tam po Afryce. Teledysk obejrzałam nie przesadzając chyba  15 razy. Na filmiku Darfur w Sudanie, ale tak bardzo przypomina Afrykę, w której żyłam, ludzi wśród, których byłam.